Pánská móda

Dress code


Pozvánka na oficiální firemní večírek, nebo slavnostní výroční konferenci, či podobnou událost s sebou nese také jistý dress code, tedy předepsaný oděv, který je na daný moment vhodný. Můžete mít svůj vlastní styl, ale nikdy se nebudete cítit dobře, pokud nedodržíte dané formální záležitosti a také, když na tvářích zúčastněných jasně promítne nelichotivý údiv nad tím, co že jste to jako oděv zvolili. Od těchto trapností je tu přehlídka předepsaných stylů dress code.

Black tiewomendressess.blogspot.cz

Slavnost, která je na úrovni, menší společnosti a spíše událost s velkým „U“, tady pevně daným programem, klidnější zábavou. Takový večer musí mít pánové smoking, samozřejmě i motýlek. I když překlad doslova znamená „černá kravata“, pak s kravatou zde neobstojíte, pánové. U dam se očekávají tradiční, dlouhé, spíše černé, nebo tmavé večerní šaty, ale vyloučeny nejdou ani klasické koktejlky – krátké večerní šaty. Black tie je po vzoru večírku Jamese Bonda.

White tieimgarcade.com

Pozvánka na slavnost, kde je předepsaný dress code „white tie“, vyžaduje opravdu slavnostní oděv ve velkém stylu. Zde jde především o honosnou událost, nejspíš udílení cen před zraky veřejnosti, či podobnou akci, kde se od mužů očekává frak a spolu s ním bílá vesta, ve stejné barvě také košile a motýlek. U žen se vyžadují výhradně dlouhé společenské šaty, ve stylu klasické večerní róby. White tie se také občas označuje jako „ultra-formal“.

Formal

Pořád se jedná o slavnostní událost, zde je ale předepsaný oděv o dost odlehčený. U pánů je možno akceptovat smoking, ale rádoby bez kravaty, ta rozhodně není podmínkou. V tomto případě je ale doporučeno volit černý oblek spolu s černou košilí. U žen je paleta vhodných oděvů přece jen pestrá – dovolenou je mít dlouhé večerní šaty, anebo krátké, tedy koktejlky a vítán je i elegantní kostýmek. Poslední možnost využívají především starší a vdané ženy.

Creative black tiewww.pinterest.com

Zde se mohou kreativní lidé vyřádit. Creative black tie je především o aktuálních módních trendech, tudíž se očekává, že slavnostní událostí, kde je předepsaný tento dress code, je především módní přehlídka a jí podobná slavnost. U mužů se akceptuje klasický smoking, nejčastěji s bílou košilí, obecně bez kravaty a se střižením v posledních módních trendech. Pro ženy je možnost velmi otevřená, mohou volit klasické dlouhé úpletové šaty, či róby korzetové, koktejlky a také dost výrazné doplňky.

Semi-formal

Akce, která vyžaduje dress code semi-formal, má zvláštní specifikaci a to, zda tato událost začíná před 18. hodinou, nebo až po ní. V tom totiž tkví důležitá informace, co si na sebe obléci. Ty akce před 18. hodinou začínající, vyžadují od pánů oblek, který však nemusí být notně černý. Naopak je lepší i světlejší odstín. Pro ženy je pak zapotřebí zvolit elegantní kostýmek, nebo pouzdrové, jednoduché šaty, ideálně se sakem. Druhou variantou je akce, jež začíná nejdříve v 18. hodin, a ženy tedy volí klasické koktejlové šaty, muži pak tmavý oblek.

Cocktail

Zde asi nebude o čem dlouho řečnit. Událost, kde se vyžaduje dress code cocktail, už samo vypovídá, že ženy budou mít na sobě krátké večerní šaty, tedy koktejlky, u mužů se pak očekává společenský oblek, spíše ve tmavších barvách. Co je nutno dodržet, je především vysoký podpatek u dámských lodiček, a také malá kabelka, nejlépe psaníčko.

Dressy casualwww.pinterest.com (2)

Uvolněná atmosféra události, která vyžaduje dressy casual, tedy v překladu něco jako nedbalá elegance, dává možnost se skutečně uvolnit a volit takové oděvy, ve kterých je vám dobře, cítíte se volně. Jenže pozor, neznamená to, že na sebe hodíte džíny, nebo dokonce šortky. Kdepak! Zde je nutno nezapomenou na eleganci, ideální je třeba u mužů košile, k tomu svetr s výstřihem do „v“. U žen pak zajímavé, třeba i výrazné šaty, vhodné jsou lesklé materiály, jako samet, satén, a také dost výrazné a zajímavé doplňky.

 

Zdroje obrázků: imgarcade.com, profimpressions.com,

womendressess.blogspot.cz, www.pinterest.com,


Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *