Ostatní

Jak vznikl punk – Vivienne Westwood


Kontroverzní módní návrhářka, jejíž jméno je celosvětového formátu a samozřejmé pro ty, co se o módu jen částečně zajímají. Britská výstřední i excentrická návrhářka Vivienne Westwood je přitom původním povoláním učitelka.

Od katedry k punku

Bývala učitelkou, jenže po nějakém čase se tato zrzavá dáma se svým přítelem, hudebním producentem Malcolmem McLarenem, rozhodla otevřít vlastní obchod s oblečením, se specializací. Obchůdek se jmenoval „Let it Rock“, později jej Vivienne přejmenovala na jednoduché „Sex“. Tam už začala flirtovat s fetišistickou módou, a také hodně upoutávala sama výloha, kde byly naaranžovány figuríny bez hlav, provozující orgie.

Nikdy zatím neviděné

Vivienne Westwood upoutala pozornost dost razantně a nabízela také své modely, které měly prvky, jež do té doby nebyly na žádných jiných oděvech spatřeny. Nebála se takových výstředností, jako šperků ze splachovadel od záchodů, či různých ozdob ze zvířecích kostí a podobných prapodivností. Hodně pracovala s latexem, spínacími špendlíky i kůží, což typické pro tuto kontroverzní návrhářku.

Inspirace v punkových klubech

Vivienne ráda trávila večery v punkových klubech, kde sbírala inspiraci a poté šila modely, za kterými jezdili lidé z celého britského království, protože se jednalo o něco dosud neznámého. Je tudíž pokládána za zakladatelku punkové módy, a stále se této výstřednosti drží.

Sex Pistols a Naomin pád

První módní přehlídky se dočkala v době, kdy se také dostala do podvědomí společnosti díky modelům pro nově vzniklou kapelu Sex Pistols. Producentem byl tehdy její přítel McLauren, se kterým se následně rozchází. Zato v módní branži se jí daří a dostává se i mimo hranice Británie. Na přehlídce v Paříži se proslaví pád topmodelky Naomi Campbell, když ji Vivienne obuje do podpatků vysokých 25 centimetrů.

Pořád na vrcholu

Westwood je světoznámou návrhářkou, která nejen šokuje, ale je také obrovskou inspirací. Ženy na celém světě se touží vdávat ve stavebních šatech, které se proslavily ve filmu Sex ve městě a předváděla je i Simona Krajnová.

 

zdroje obrázků: dreamdress.wordpress.com


Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *