Pánská móda

Král světové módy – Karl Lagerfeld


Svérázný muž s platinově blonďatou hřívou a černými brýlemi. Nikdo jiný se za tímto popisem ve světové módě nemůže skrývat, než Karl Lagerfeld, jež určuje směr módy po mnoho let.

Otázka roku narození

Karl se dělá prý mladší, než ve skutečnosti je. I když sám uvádí rok narození 1938, jeho blízcí, spolužáci apod. potvrdili, že je narozen o pět let dříve. Nicméně to nic nemění na tom, že se narodil německé matce a švédskému otci jako jedno z mnoha dětí. Naštěstí Lagerfeldtovi (Karl později ze svého jména „t“ odmazal – prý se bez něj vyslovuje jméno lépe) neživořili, neboť právě otec objevil výrobu kondenzovaného mléka a tak početné rodině mohl zajistit budoucnost.

Mladý Karl v Paříži

Karl se nemusel omezovat a i když mu bylo teprve 22, odstěhoval se do Paříže s tím, že bude módní návrhář. Účastnil se návrhářských soutěží a díky jedné si zasloužil práci u několika návrhářů. Avšak nikde mu není umožněno rozvíjet potenciál tak, jak si sám představuje, proto se spíše jen tak poflakuje.

Důležitý start – Chanel

Na začátku osmdesátých let však dostává nabídku pracovat jako hlavní návrhář u Chanelu. Je to právě Karl, kdo poněkud upjatý Chanel „rozpumpuje“ a vlije mu krev do žil. Na módních přehlídkách fascinuje, ale i šokuje tak, že i šéfredaktorka Vogue se zvedne a z přehlídky rázem odejde.

Šokuje i nadále

Lagerfeld pracuje pro Chloé, ale i Fendi, následně zakládá vlastní značku. Je znám nejen výraznou kombinací černé a bílé, ale také pro svoji excentričnost i osobitost. Je strhující a fascinující a jeho názor je vysoce považován, i když se nezdráhá být hodně otevřený a kritický. Jenže Karl Lagerfeld si to může dovolit, jeho přínos do světové módy je opravdu značný a proto je i občas nazýván Karlem Velikým. K jeho stálým zákaznicím patří Madonna, či Kylie Minoque, ale i mnoho dalších.

Karl je nesmrtelný.

 

zdroje obrázku: zeit.de


Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *