Ostatní

Naprosto fenomenální a nešťastný Yves Saint-Laurent


Tolik rozporuplný a úchvatný byl módní návrhář Yves Saint-Laurent, který tolik zaujal celý svět nejen svojí tvorbou, ale i osobností, že byl podle něj natočen životopisný film, mapující jeho život, tvorbu i sexuální orientaci.

Rodina bohatá

Yves se narodil roku 1936 v poměrně vlivné rodině ředitele pojišťovací společnosti, a i když rodina neměla problém s penězi, malý Yves rozhodně nebyl šťastné dítě. Byl šikanován jinými dětmi, protože byl prostě jiný. Už od mala se v něm projevovala homosexualita a byl hodně citlivý.

Je jiný, než ostatní

To, že byl Yves od mala jiný, se projevilo i na jeho umělecké tvorbě. Byl v tomto směru skutečně fenomenální. A tak už v sedmnácti letech odjíždí do Paříže a začíná pracovat i Diora. Od tohoto tvůrce se naučí dost podstatného, a protože je vnímám obecně, jako dost talentovaný, tak nastupuje ve svých dvaceti letech na místo ředitele. Stane se tak po smrti Christiana Diora.

Vlastní značka v 25 letech

Laurent značku povznese, dá ji skutečně ojedinělý náboj, se kterým zažívá další úspěchy. Jenže to bylo pro cílevědomého kreativce, kterým byl Yves Sait-Laurent pořád málo. A tak roku 1961 spolu se svým přítelem zakládá vlastní značku YSL. Módě dodává takové prvky, jako jsou lichoběžníkové šaty, obecně jako symbol návrhářovy tvorby.

Lehkost a svěžest

Typické pro Laurentovu tvorbu jsou lehké šaty, bez zbytečného protěžování. Celkově dal svým modelům lehkost, svěžest a volnost. Všímá si ho i skvostná Coco Chanel, která jej neváhá označit za svého duchovního dědice, protože v mnohém si jejich tvorba skutečně rozuměla.

Nejslavnější šaty jako obraz

Těmi nejslavnějšími šaty a typickými pro Laurentovu tvorbu jsou ty, jež jsou inspirované obrazem Pieta Mondriana. Bílé plátno, černé rozdělení a užití červené, modré a žluté. Naprosto skvostné a jedinečné.

Yves Saint-laurentova tvorba je vskutku jedinečná a fenomenální. Bohužel nic podobného z nápadů tohoto Alžírana již neokusíme, neboť v roce 2008 zemřel.

 

zdroj obrázku: amsterdam-ftv-blog.com


Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *