Ostatní

Ohromně silná osobnost Coco Chanel


Dnes je značka Chanel proslulá po celém světě a synonymem k luxusu. Každá správná dáma, pokud jí má být na té nejvyšší úrovni, musí mít v šatníku pravý „Chanel“. Přitom její zakladatelka neprožívala zrovna to nejšťastnější dětství.

Narození malé Coco

Nutno zmínit, že „Coco“ je přezdívka, kterou dostala později, narodila se však jako Gabrielle Chanel na konci devatenáctého stolení ve Francii, jako nejstarší z pěti dětí podomního prodejce. Matka zemřela, když bylo Gabrielle dvanáct let a protože otec nabyl s to se o děti postarat, dal je do klášterního sirotčince.

Základy šití

Dalo by předpokládat, že tedy Coco Chanel neměla zrovna štěstí, ale paradoxně pobyt v sirotčinci ji určil kariéru, protože právě zde si osvojila základy šití. Jako dospělá pak chodila do oděvního salonu pracovat, po večerech zpívala a tančila v klubu, kde dostala i slavnou přezdívku po písni, kterou zpívala.

Postupně k vlastnímu cíli

Coco byla velice ctižádostivá, pracovala prakticky non-stop, měla totiž vlastní cíl a to svůj oděvní salon. Byla si vědoma svých kvalit, také hodně získala díky mnohým kontaktům na vlivné osobnosti, včetně milenců. Jen tak se něčím nezalekla, věděla přesně, co chce.

Zamilovaná Coco

Průlom v její kariéře zaznamenalo setkání s britským diplomatem Arthurem Capelem, který ji také pomohl financovat její salon. V té době se proslavila navrhováním klobouků, časem k tomu také přidala i sportovní oblečení.

Inspirace pánské módy

Velkou předností návrhářky bylo, že se inspirovala v pánské módě. Byla první, kdo na svět přivedl dámská saka, ale i kostýmky, dále košilové šaty a slavné malé černé. Zbavila módní svět nepohodlných korzetů, uvedla naopak lehkost i styl. Měla mnoho slavných zákaznic, mezi kterými nechyběly Grace Kelly, Jacqueline Kennedy, Audrey Hapburn a samozřejmě Marilyn Monroe, která prohlásila, že v parfému Chanel N°5 chodí spát.

Válka mnohé změnila

Coco Chanel byla jednou z nejbohatších žen ve své době a otvírala jeden salon za druhým. Ty však byly během války zavřeny, neboť vzšel najevo románek s nacistickým špionem. Musela se uchýlit do Švýcarska, kde nezanevřela na práci a světlo světa spatřil tvídový kostým či dvoubarevné boty. Dožila se téměř devadesáti let.


Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *