Ostatní

Světová značka českého jména – Baťa


Jeden z nejúspěšnějších Čechů v celé historii naší země, je beze sporu Tomáš Baťa, jehož značka je známá všude po světě. Za tu dobu si vysloužila skutečně nadnárodní věhlas a stoupla tak v ceně, že původní myšlenka zakladatele je vlastně dnes již passé.

Levné a kvalitní

Důvodem, proč se Tomáš Baťa stal tolik slavným, uznávaným, vděčil on sám vlastní pracovitosti, vytrvalosti a poctivosti. To také vložil do svých produktů a úspěch byl na světě. Narodil se v tradiční ševcovské rodině, takže o jeho osudu bylo rozhodnuto. A jen pro zajímavost – první švec, úředně doložený v rodině Baťů žil v sedmnáctém století.

Výpověď a Vídeň

Pracoval v prostějovské výrobě bot, kde ale sám měl nápady, jak výrobu urychlit, zjednodušit. Namísto, aby byl díky svému zapálení povýšen, paradoxně dostal výpověď. Jenže Tomáš se jen tak nevzdal, s prázdnými kapsami se vydal do Vídně. Poté se vrací do Uherského Hradiště, a spolu se sourozenci hledají možnost, jak svůj podnik otevřít.

Obuv drahá a nedostupná

Baťa začal podnikat s jednou důležitou myšlenkou a to, že tehdejší situaci zcela roznese na kopytech. Tenkrát byla obuv dost drahá a pro běžné lidi nedostupná. On však přišel s nápadem, jak vyrábět obuv kvalitní a přitom dostupnou pro běžné lidi. Zvláště šlo o obutí lidí dělnických profesí, kteří potřebovali pořádnou obuv.

Baťův Zlín

Tomáš Baťa udělal ze Zlína takové město, jaké ho známe asi dnes. Rozrostlo se monstrózně především díky podnikavosti zakladatele, který expandoval na zahraniční trhy a mohl tak nabídnou práci mnoha lidem. Založil tak vlastní město, postavil domy, ve kterých bydleli zaměstnanci.

Baťa dnes

Oproti velkovýrobnám ve Zlíně je dnes v celé Evropě pouze jediná výrobna značky Baťa a to v Dolním Němčí. Bohužel většina obuvi se vyrábí v Číně, jako ostatně mnoho jiných. Pořád ale patří Baťa ke světové značce.

 

zdroj obrázku: bata.cz


Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *