Ostatní

Synonymum k luxusu – Dior


Dnes snad na světě není nikdo, kdo by neznal světově proslulou módní značku Dior. Jedna z ikon francouzské módy, jež udává směr ve velkém světě módy. Obzvláště té luxusní. A ač je značka Dior spojována s bohatstvím, její zakladatel, Christian Dior celý život v přepychu nežil.

Počátek zakladatele značky

Narodil se sice v poměrně bohaté rodině, ale rodiči byl tak nějak nucen, aby se věnoval politice a této sféře. On však tíhnul k umění, takže při studiích politických věd otevřel svoji galerii, kde vystavoval slavná díla slavných autorů. Jenže nastala hospodářská krize a mladý Christian by nucen galerii zavřít, protože jeho otec zkrachoval a navíc mu zemřela matka.

Nevzdával se

Jenže i přes nepřízeň osudu se Dior nevzdal a pracoval jako ilustrátor pro časopisy, a mimo jiné navrhuje modely, které prodává velkým módním domům, například Niny Ricci aj. v té době vznikem slavný pepitový kostým.

Módní dům Dior

Časem se vypracuje a odhodlá otevřít svůj módní dům, který si může dovolit díky štědrému sponzorovi Marcelu Bussacovi. Avšak na úspěch nečeká Dior dlouho. Hned první kolekce má obrovský úspěch, na který naváže a ještě z větší další a další slavné kolekce.

Po čem ženy touží

Dior dal ženám přesně to, co chtějí, v čem se cítí žensky a také tak vypadají. Proto jsou modely od Diora tak ceněné – udávají ten správný šmrnc, eleganci, ale přitom zdůrazňují krásu ženské siluety. Pro jeho modely je typický úzký pás, zvonovitá, nebo jinak nabíraná sukně a odhalená ramena i dekolt.

Pro všechny

Návrhář miluje ženské siluety a je si vědom krásy ženského těla, ať je jakékoli. Aby všem ženám na světě ukázal, jak jsou krásné, vytvořil více než dvě desítky kolekcí, kde každá je pro určitou postavu. Naprosto skvělé.

Selhání srdce

Bohužel v roce 1957 svět módy přišel o tak výraznou postavu, protože Christian Dior na srdeční selhání náhle umírá. Naštěstí ve firmě, kterou založil, se vystřídalo několik osobností, které udrželi správný duch typických modelů od Diora.


Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *