Pánská móda

Velké jméno, krátký život – Alexandr McQueen


Jedno z velkých jmen světa módy je i Alexandr McQueen, módní návrhář, který uměl šokovat svoji kontroverzní tvorbou, projevem na přehlídkových molech, ale i odchodem z toho světa – spáchal náhlou sebevraždu, když mu bylo 40 let.

Jako nejmladší z početné rodiny

Celým jménem Lee Alexandr McQueen se narodil jako nejmladší z početné rodiny a už od útlého věku si byl jistý, že je gay. Když to v osmnácti letech rodině oznámil, zavrhli ho všichni, kromě matky, s níž si vytvořil silné pouto. Právě po její náhlé smrti z ničeho nic spáchal sebevraždu.

McQueenovské protiklady

Mistr protikladu, dalo by se bez nějakého omezení Alexandara McQueena titulovat. Jeho modely měly v sobě vždy na jedné straně strohost, tvrdost a jemnost, něžnost na straně druhé. Nezaměnitelně kombinoval materiály, barvy i styly tak, že vždy vzešlo dokonalé dílo.

První přehlídka jako zombie

Jeho první přehlídka se jmenovala “Jack Rozparovač” a modelky předváděly modely potřísněné krví. Šokující, nezaměnitelní a skutečně fascinující tak, že celou tuto kolekci skoupila Isabela Blow, jeho budoucí múza.

Dal ženám výšku

Alexandr McQueen se do historie módy zapsal takovými prvky, jako jsou vysoké boty na platformě či vůbec extravagantně vysoký podpatek. Tuto prvotinu mu již nikdo neodpáře a tak veškeré boty s platformou jsou prakticky jeho objevem.

Rytířský řád i svatební šaty

Tento svébytný módní návrhář získal několikrát ocenění návrhář roku, pocty se mu dostalo i od samotné královny, ta ho povýšila do Rytířského řádu. A pakliže již je zmínka o královské rodině, je nutno podotknout, že vévodkyně Kate oblékala v roce 2011 při své svatbě s korunním princem Williamem šaty právě z dílny Alexandra McQueena.

Vlivný ve vlivné společnosti

Alexandr věděl, co ženy chtějí, dokázal ve svých modelech zachytit krásu i ladnost ženského těla a to také díky tomu, že mezi jeho blízké přítelkyně patřily Kate Moss, Victoria Backham, Sarah Jessica Parker či dokonce Anna Wintour.

 

Zdroje obrázku: Pbs.org


Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *