Ostatní

Z malíře na přehlídková mola – Franco Moschiono


Fenomenální návrhář, který jako dítě tíhnul k malování, a postupně se dostal až na přehlídková mola sice zemřel poměrně mladý, za to ale okořenil výrazně svět módy svoji kontroverzí, smyslem pro humor a také tak trochu šokujícími modely.

Rodilý Ital

To je Franco Moschino, skutečně jedinečný ve svém oboru. Narodil se v polovině dvacátého století v malém městečku kousek od Milána. Bavilo ho malování a chtěl se stát malířem. Na studiích si ale jako potomek z chudé rodiny musel přivydělávat jako ilustrátor a postupně tak přešel na malování textilií.

Inspirace u Versaceho

Asi hlavním momentem, který změnil cíle Franca Moschina, byla práce u Versaceho, kde jako ilustrátor mohl načichnout práci módního návrháře a možnostem, které se v tomto slibném „řemeslu“ nachází. Fascinují ho triky, možnosti, které v módě jsou, a je nadšen, že v nějakém oboru může uplatit svoji kreativitu i moderního ducha.

Vlastní značka Moschino

Krátce poté zakládá vlastní značku Moschino, kde již uplatňuje své typické prvky, jako je pravá italská lehkost, ale především důvtip a hravost. Dvě poslední jmenované jsou naprosto typické pro modely Franca Moschina.

Přehlídková mola zažívají šok

Moschino na přehlídkových molech předvádí něco neskutečného, nečekaného. V tomto je svět módy skutečně neomezený, že i když už si myslíte, že jste viděli všechno, pak vás světoví módní návrháři vyvedou z omylu. Franco Moschino byl jedním z nich, jelikož se nebál i takových prvků, jako jsou plyšoví medvídci, do kterých modelky oblékl. To ale není vše, například nechal sukni lemovat smaženými vejci a tak dále. Prostě jedno velké překvapení za druhým, vždy ale s hrdou dávkou důvtipu.

Nic nudného

Jeho modely jsou hravé, barevné, nic nudného a strohého. Naopak se inspiruje v dětské hravosti a to také u svých modelů uplatňuje.

Srdeční infarkt

Bohužel nic netrvá věčně a Franco umírá náhle na srdeční selhání v září roku 1994. Vedení značky přebírá jeho pravá ruka Rosella Jardini, která tak značce ponechala jejího ducha hravosti a důvtipu.

 

zdroje obrázku: luxuo.com


Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *